August Friedrich Krollpfeifer, uppsatsskålar, ett par, silver, Helsingborg 1872.
Även stämplade under foten Axel Wilhelm Andersson Helsingborg 1891. Ett par skålar i barockstil, på balusterformad fot, höjd ca 16 cm, diameter 17,5 cm. Troligen med fyllning, vikt totalt 858 gram.
Bucklor, slitage, en sned.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.