Kjell Engman, skulptur, glas, "curious red", signerad och numrerad.
Munblåst konstglas i form av en kvinna, metalldörrar, monterad på röd-orangemålad masonitskiva. Infälld belysning. Signerad "7460154 KOSTA BODA Lim.ed 23/50 Kjell Engman". Original kartong och autenticitetscertifikat medföljer. 29 x 32 cm. 29 x 32 cm.
Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.