Gösta von Hennigs, akvarell, signerad och daterad 1923.
Haremsscen. I. 30 x 37 cm.
Ej examinerad ur ram.
Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.