Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Patricia" T 372/6 Markaryd 1900-talets slut.
Mässingsstomme med 6 bärnstenstonade glaskupor. Diameter 60 cm. Totalhöjd 75 cm. Bär tillverkarens etiketter.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.