Utförd av Conrad Wilhelm Hein ämbetsmästare i Stockholm från 1755. Fanerad med almrot, valnöt, jakaranda och rosenträ. Med tråg. Utdragbar skiva i toppen. Två skåpsdörrar. Och utdragbar låda nedtill. Lådan brännstämplad 'CWH'. Bredd 49, djup 38, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Slitage. Smärre skador och fanerskador.