Karl Erik Ekselius, Dagbädd/Soffa, JOC vetlanda, 1960-tal.
Teak, utfällbar soffa till dagbädd, lösa stoppad rygg samt sittdyna. Nyomklädd i Hallingdal ulltyg, längd 195 cm,
Senare klädsel. Smärre slitage.