Karmstolar, ett par, empire-stil 1800-talets slut.
Ryggkrön med skuren dekor, volutformade armled med avslutande palmett, fast stoppad klädsel. Mahogny och mahognyfaner. Höjd 95 cm, bredd 60 cm, sitthöjd ca 44 cm.
Ställvis mindre fanerskador. Slitage. Fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.