Kandelabrar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
För två ljus vardera. Förgylld brons på kvadratiskt postament av grön marmor (Vert Antique). Bevingade genier uppbärande fackelformade ljusarmar. Höjd 29 cm.
Ett dekorelement med medusahuvud och palmett löst. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.