Fanerad med mahaogny. Två lådor samt skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Draghandtag och nyckelskylar av mässing. Bredd 99.5, djup 44 höjd 119 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Fanerbortfall. Fläckar. Fanerskador. Renoverad. Kompletterad. Skador. Delar saknas.