Ragnar Helsén, fåtölj, modell 3543 "Oxford", Stjernmöbjer för Firma Svenskt Tenn.
Ben av betsad bok. Helstoppad med lös plymå i sitsen. Klädd i tyget Anakreon från Svenskt tenn. Skydd för armlän medföljer. Etikettmärkt stjernmöbler. Sitthöjd 46, rygghöjd 102, bredd 88 cm.
Slitage. Fläckar. Skador på klädseln. Skada på träet på ett bakben.