Skänk, jugend/nationalromantik, sent 1800-tal.
Betsad ek. Fem lådor i mitten och på vardera sida en skåpdörr med bakomliggande hylla. Handtag i smidesjärn. Skuren slingrande dekor i historiserande vikingastil. Bredd 146, djup 53, höjd 132 cm.
Slitage. Smärre fläckar. Låset saknas i en av lådorna.