Ek samt björkfaner. Överdel med snedklaff med bakomliggande hyll- och fackinredning. Svängd underdel med tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 103, djup 60, höjd 110 cm. Nyckel finns.
Senare bakstycke. Skruv till gångjärn saknas. Slitage. Märken. Fanerskador. Fanerlagningar. Torrsprickor. Låset löst.