Sekretär med beslag av brons och mässing, rik intarsiadekor i olika träslag, fanerad med valnöt, palisander och päronträ. Med lådinredning bakom klaff och utdragbar skrivskiva. Bredd 71, djup 46, höjd 98 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Sprickor, fanerresningar. Lagningar. En dragknopp lös.