Tvådelad sekretär fanerad med mahogny. Överdel med skrivinredning med skåp och lådor bakom klaff. Nederdel med tre draglådor. Draghandtag, nyckelskyltar, lister och kannelyr med beslag av mässing. Bredd 113, djup 51, höjd 124 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Fanerlagningar.