Metall och tyg. För åtta stycken ljuspunkter Behängd med olikfärgade lampor längs lyktans kant. Höjd ca 68, diameter 35 cm.
Enligt uppgift från Tivoli i Köpenhamn.
Smärre slitage. Smärre skador. Ej funktionstestad. Troligen renoverad. En fot saknas.