Ilmari Tapiovaara, stolar 6 st, "Kiki", Merva 1900-talets slut.
Metallstomme grön konstläderklädsel. Bär tillverkarens etikett. Bredd 47 cm. Sitthöjd 43 cm. Total höjd 71 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Klädseln ställvis solblekt.