Arne Jacobsen, stolar, 4st, "Sjuan" Fritz Hansen, Danmark 1900-talets andra hälft.
Kromad benställning med formpressad sits. Etikettmärkta. Sitthöjd 42, bredd 49 cm.
Ställvis kraftigt slitage. Tre med spruckna rygglän. Senare bemålning. Fanerbortfall. Benställning med färgstänk.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.