Röd emaljerad kupa svart skaft. Total höjd ca 150 cm. Skärmens diameter 40 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Färgbortfall. Fläckar. Ej funktionstestad.
Liknande armaturer fanns utanför den finska paviljongen vid världsutställningen i Paris 1937.