Carl Malmsten, matgrupp i furu, sju delar, modellerna "Allvaret" samt "Själevad" 1900-talets andra hälft.
Furu. Bordet av modell "Allvaret", stolar och karmstolar av modell "Själevad". Stolarnas sitthöjd, 45 cm. Bordet med två fällbara klaffar. Nedfälld längd 117.5 cm. Total längd 190.5, bredd 95, höjd ca 74 cm. Bordet brännmärkt samt ett antal stolar brännmärkta.
Åldersrelaterat slitage. Märken.