Bordsgarnityr med bordsur, 3 delar, sk ”Horloge Mysterieuse”, Frankrike, 1800-talets slut.

Urtavlan märkt Henri Robert Paris Horloge Mysterieuse. Patinerad metall. Uppsättning med bordsur samt kandelabrar, ett par, för tre ljus vardera. Parställda gripar uppbärande urtavla i glas samt ljushållare. Höjd 34-59 cm.

En ljushållare lös. Dekordel till urtavlans nedre del medföljer, skruv saknas. Urtavlan med färgbortfall. Ej funktionstestad. Lagningar.

Utropspris
20 000 SEK