Arne Norell, soffa, "Ilona", Norell Möbler, 1900-talets andra hälft.
Stomme av betsad bok. Sits, samt lösa plymåer i skinn. Sitthöjd ca 34, bredd ca 149 cm, djup ca 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Slitage. Torrspricka. Repor. Märken.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.