Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, skål och ljusstake, "Arkipelago", signerade Timo Sarpaneva.

I form gjutet klart glas, slipat, med bubblor. Höjd 14 cm. Diameter 16 cm. Längd 21 cm. Höjd 6,5 cm.

Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage.

Formgivare

Utropspris
250 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977