Sven Hofverberg, vaser, 5 st och skålar, 4 st, 1900-talets mitt.
Stengods med olika glasyrer i vita, gråa och bruna toner. En skål med ristad dekor. Signerade SH och med olika modellbeteckningar. Höjd 4 - 11 cm.
Obetydligt ytslitage. Mindre märken och bränningsspricka.