Yan Martsinkievitch, akryl på duk, a tergo signerad och daterad 1994.
"A red landscape". 77 x 88 cm.
God kondition.
Utställning på Sothebys, Arsenalsgatan 6, Stockholm, 1996.
Sothebys, Arsenalsgatan 6, Stockholm, 1996.
Utställningskatalog Sothebys, Arsenalsgatan 6, Stockholm, 1996, avbildad på omslaget.
Yan Martsinkievitch är född i Cherkassy, Ukraina, år 1956. Martsinkievitch utbildade sig i Higher School of Fine Arts, Nishny Novgorod i Ryssland 1972-1977 och lever sedan 90-talet i Stockholm. Hans konst har starka rötter i den modernistiska traditionen, med påverkan av pionjärerna Malevitch och Kandinsky. Martsinkievitch lyckas skapa en egen bildvärld som vid första anblick kan verka abstrakt men som vid närmare betraktelse är helt realistisk. Martsinkievitch finns representerad bland annat på Polens National Gallery.