Tvådelat målat skåp med dekor av pilastrar. Rakt krön med skuret dekor. Överdel med vitrindörrar med bakomliggande hyllinredning. Nederdel med skåpsdörrar samt låda i sargen. Bredd 90, djup 45, höjd 216 cm.
Slitage. Smärre skador. Senare målning. Nyckel saknas.