Arne Jacobsen, stolar, 9 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1982.
Nio "Sjuan"-stolar med rygg och sits av formpressad, skiktlimmad bok. Tygklädsel. Benställning av förkromat stålrör. Stapelbara. Modellen formgiven 1955. Etikettmärkta FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1982. Sitthöjd 42, höjd 75 cm.
Slitage. Märken. Nagg. Tryckmärken på sitsarna.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.