Med skiva av grå kalksten med beslag av mässing. Fanerad i bland annat jakaranda, rot och björk, övre lådvarvet med intarsiadekor à la grecque, nedre lådvarvet samt korstsidorna med intarsiadekor av porträttmedaljong, blomster samt girlander. Bredd 105, djup 51, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage, ställvis med mindre märken.