Kristian Krokfors, litografi, signerad och daterad 2002, numrerad 5/47.
"Kylän rakennukset" (Byggnader i byn). Bladstorlek 22 x 24,5 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.