Pekka Turtiainen, Sockerskål och gräddsnäcka, samodorok-teknik, Helsingfors 1972.
Förgyllda invändigt. Sockerskålens bredd inkl hänklar 10,8 cm, gräddsnäckans höjd 6 cm. Sammanlagd vikt 231,8 g.
Obetydligt ytslitage.