Max Mikael Book, olja/collage på duk, signerad och daterad 1985 a tergo.
"Ströms". 32 x 30,5 cm.
Krackelyr.
Max Mikael Book är en svensk målare som varit verksam som lärare på Konsthögskolan. Book är en av 80-tals generationens främsta konstnärer med ett stort antal utställningar. Verket ”Escape Din” från 1989, är ett toppverk från konstnärens viktigaste period, vilket utan tvekan är en etablerad del av den svenska konsthistorien.