Olavi Hänninen, skrivbord, "Paletti", för HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.
Teakfanerat. Bordsskivan med fast skrivunderlag i svart läder. Två hurtsar, den ena med låsbart skåputrymme, den andra med två draglådor. Bredd 165 cm, bordsskivans bredd 150 cm, djup 70 cm, höjd 72 cm. Nyckel finns.
Slitage. Enstaka fanerskador. Märken. Repor. Senare ytbehandling. Trögt lås.