Ilmari Tapiovaara, stolar, 6 st, "Fanett", Edsbyverken, 1900-talets andra hälft.
Benställning av björk. Sits fanerad med teak. Toppstycke av bok. Brännmärkta. Sitthöjd 43, höjd 77 cm.
Slitage. Märken. Smärre skador. Fläckar.