Etsad dekor med den dubbelhövdade örnen, Romanov-släktens adelsvapens grip med sköld och svärd samt Katarina den Storas monogram. På sidorna blommotiv. Höjd 22,5 cm.
Smärre åldersrelaterat slitage. Proppen saknas. Repor i botten.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.