Kjell Löwenadler, golvlampa, Glössner & Co, Sverige, 1946.
Stomme av mässing och lackerad metall. Klar ytterskål med blästrad och graverad dekor av havsmotiv med najader, signerad "Glössner -46 Löwenadler". Höjd 160 cm.
Smärre slitage och märken. Saknar den inre glaskupan. Ej funktionstestad.