David Blomberg, sängbord, ett par, AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.
Lackerade. Delvis fanerade med macassar. Glasskiva ovanpå. En skåpdörr och låda vardera. Plakettmärkta AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors. Längd 42, bredd 36, höjd 61 cm.
Slitage. Märken. Ställvis färgbortfall. Fanerskador.