David Blomberg, stolar, ett par, 1930-tal, AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.
Lackerade. Kopplade ben. Stoppad sits och ryggbricka. Ljus sammetsklädsel. Sitthöjd 45, höjd 82 cm.
Ställvis slitage. Märken. Ställvis färgbortfall. Något torkad stoppning.