Skål/jardinjär, porslin, jugend, Royal Copenhagen, tidigt 1900-tal.
Dekor av trollsländor, fjärilar och blommor. Modell 1596/323. Längd 30 cm.
Nagg på ena trollsländan och kanten. Smärre fläckar. Retusch.