Faneraed med mahogny. Två lådor och rak klaff med bakomliggande lådinredning. Draghandtag av mässing. Avsmalnande ben med fothylsor. Kärlade hörn med bronserade bottnar. Skiva av gråkalksten. Bredd 93, djup 52, höjd 123 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Åldersrelaterat slitage. Förstärkningar.