Josef Frank, vägglampor, ett par, modell "2226", Firma Svenskt Tenn.
Mässing. Vridbart väggfäste och ställbar skärm. Stämplade med tillverkarens namn samt en lampa med modellnummer. Längd 40 cm.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott. Ena lampan stämplad med fel modellnummer.