Maija Heikinheimo, fåtölj, modell 242, Asko 1930-tal.
Armstöd samt ben i svartmålat böjträ. Fast stoppad sits samt rygg med vinylklädsel. Bredd 58 cm. Sitthöjd ca 38 cm. Total höjd 71 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Senare målning. Senare klädsel. Armstöden lösa.