Carl Malmsten, matgrupp, 6 delar, "Lilla Åland", Stolab, 1991-2003.
Björk. Fem stolar "Lilla Åland". Sitthöjd 45, höjd 86 cm. Matbord med en iläggskiva, ej Malmsten. Längd 135-184, bredd 90, höjd 73 cm.
Slitage. Märken. Smärre fläckar.
Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.