Skulptur, förgylld brons och sten 1800-talets senare hälft.

Romersk gladiator i vagn. Längd 36 cm. Bredd 19 cm. Höjd 25 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Basen med skada och lagning. Senare skruvar.

Utropspris
500 EUR