Anders Pehrson, golvlampor, ett par, "Knubbling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1960/70-tal.
Av mässing på rund fot. Skärmar och raster av vit plast. För en ljuspunkt vardera. Ena med etikett. Diameter 48, höjd 130 cm.
Ej funktionstestade. Smärre slitage. Märken.