Byrå fanerad med mahogny. Övre låda med fällbart framstycke och lådinredning. En låda stämplad IMD. Färgylld mässingsbeslag. Bredd 102, djup 50, höjd 91 cm Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad.
Avbildad Torsten Sylén: "Mästarnas möbler", sid 95
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10