Kaare Klint, ett par, "Safari Chair", 1900-talets andra häft.
Stomme av ask, sits och rygg av canvas, armlän av läder. Sitthöjd 33, bredd 57 cm.
Slitage, märken, ställvis med fläckar.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10