Ilmari Tapiovaara, bord och tre stolar, 'Pirkka', Laukaan Puu, Finland 1960-tal.
Bordsskiva i betsad furu med ben i svärtade trä. Sits samt rygg i betsad furu, svärtade ben. Brännstämpel "LAUKAAN PUU MADE IN FINLAND TAPIOVAARA DESIGN". Bordets längd 120, bredd 69, höjd 68 cm. Stolarnas Bredd 37 cm, sitthöjd 41 cm, totalhöjd 74 cm.
Slitage. Märken.