Bertil Fridhagen, bokhylla, 3 delar, "Variett", Bodafors, 1960-tal.
Fanerad med teak. Benställning av ek. Överdel med hyllplan och bokstöd i mässing. Nederdel med skjutbara skåpsdörrar. Mellandel med avtagbar skrivskiva. Brännmärkt 1961. Bredd 80 - 236, djup 40, höjd 163 cm.
Ställvis slitage. Märken. Fläckar.