Chiffonjé på lejontassar, fanerad med mahogny med mässingsbelsag. Dekor av antikiserande kvinnobyster i pastellage. Tre lådor. Rak fällbar klaff med bakomliggande lådinredning. Bredd 120, djup 50, höjd 124 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Fanerlagningar. Torrsprickor. Smärre fläckar. Kvisthål i lådorna. Kompletterad. Låsen fungerar men något tröga.