Bemålat i en ljusgrå nyans. Utstickande krön. Dörr med mässingsbeslag. Bakomliggande förvaringsutrymme med klädstång. Sidopartier med kanellyr och skuren dekor av bl.a. bandfläta. En låda nedtill med mässingsbeslag. Bredd 114, djup 62, höjd 180 cm. Nyckel finns.
Senare målning. Slitage. Märken. Nagg.