Karmstolar, ett par, Karl Johan-stil, 1900-talets första hälft.
Bemålade i en ljusgrå nyans. Svängd ryggbricka med genombruten dekor. Lätt svängda ben. Fasta stoppade sitsar med ljus textilklädsel. Sitthöjd 47, höjd 89 cm.
Ställvis slitage. Senare målning. Senare klädsel. Ställvis färgbortfall.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.